ABC

Pakowanie:

 Nasza załoga postanowiła stworzyć listę najważniejszych według nas przedmiotów, które powinny znaleźć się w torbie żeglarza.

1. Niezbędne dokumenty – o tym chyba nie trzeba nikomu przypominać, wyruszając zarówno w rejs jak i w każdą inną podróż musimy zabrać ze sobą dokumenty takie jak: paszport (ewentualnie dowód tożsamości), polisę ubezpieczeniową, którą najlepiej mieć przy sobie podczas rejsu oraz obligatoryjnie wymagane uprawnienia żeglarskie, książeczkę żeglarską (jeśli ową posiadamy).

2. Środki pieniężne – w zależności od potrzeb i długości trwania rejsu. Sugerujemy zabranie ze sobą drobnych nominałów w odpowiedniej walucie oraz karty bankowej z możliwością płacenia za granicą.

3. Urządzenia elektroniczne – je najlepiej ograniczyć do minimum. Przed zabraniem na podkład laptopów, aparatów fotograficznych lub innych drogich urządzeń trzeba zastanowić się czy na pewno są one niezbędne. Nie dość, że będą zabierały ograniczone już miejsce w torbie podróżnej to mogą jeszcze ulec uszkodzeniu.

4. Lekarstwa – na jachcie zazwyczaj znajduje się apteczka, ale najlepiej podstawowe  tabletki przeciwbólowe, na przeziębienie i problemy żołądkowe zabrać ze sobą. Oczywiście osoby przyjmujące leki na stałe muszą o tym fakcie powiadomić Kapitana oraz zabrać je ze sobą najlepiej z kilkudniowym zapasem .
5. Kosmetyczka, ręcznik, klapki – na jachcie przeważnie znajduje się toaleta z prysznicem z ciepłą wodą, można korzystać również z pryszniców dostępnych w porcie (za opłatą). W każdym przypadku należy mieć ze sobą swój ręcznik oraz dla własnej wygody i higieny klapki. Kosmetyki należy ograniczyć do najbardziej potrzebnych, szampon, mydło czy pastę do zębów najlepiej zabrać w małych opakowaniach dzięki czemu nie zajmą one dużo miejsca i nie obciążą naszej torby. 

6. Odzież – trzeba pamiętać, że temperatura na morzu jest zawsze niższa niż na lądzie, a podczas nocnej wachty można zmarznąć, zmoknąć, dlatego w torbie powinny znaleźć się ciepłe ubrania, najlepiej z zapasem  tak aby można było zamienic odzież mokrą na suchą. Warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną i grube skarpetki – zwłaszcza gdy rejs odbywa się w okresie jesiennym np. na morzu Bałtyckim.
7. Sztormiak – jest to niezbędny element wyposażenia każdego żeglarza, który przy sztormie ochroni nas przed przemoczeniem i wyziębieniem, a tym samym przed rozchorowaniem się. Podstawową wersję sztormiaka można zakupić, np. w Decathlonie już za 200zł.
8. Odpowiednie obuwie – buty powinny być zakryte, stabilne z podeszwą o dobrej przyczepności. Warto zaopatrzyć się w parę kaloszy, które przy większych falach czy deszczu mogą okazać się niezbędne.
9. Czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem – w okresie wiosennym, a zwłaszcza letnim niezbędny będzie krem z SPF 50, chroniący nas przed poparzeniami słonecznymi. Dzięki czapce z daszkiem oraz okularom przeciwsłonecznym praca na pokładzie w pełnym słońcu nie będzie sprawiała nam trudności.
10. Śpiwór – na jachcie zazwyczaj dostępne są koce dla całej załogi, jednak spanie we własnym śpiworze jest niewątpliwie komfortowe, więc jeśli dasz radę upchnąć go w torbie podróżnej nie pożałujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *