Abc przygotowania do rejsu

Pakowanie nasza załoga postanowiła stworzyć listę najważniejszych według nas przedmiotów, które powinny znaleść się w torbie żeglarza.

passport-315266_1280

1.Niezbędne dokumenty – o tym chyba nie trzeba nikomu przypominać, wyruszając zarówno w rejs jak i w każdą inną podróż musimy zabrać ze sobą dokumentyjak: paszport (ewentualnie dowód tożsamości), polisę ubezpieczeniową, którą najlepiej mieć przy sobie podczas rejsu oraz nieobligatoryjnie książeczkę żeglarską (jeśli ową posiadamy).

money-2180338_1920.jpg

2. Środki pieniężne -w zależności od potrzeb i długości trwania rejsu. Sugerujemy zabranie ze sobą drobnych nominałów w odpowiedniej walucie oraz karty bankowej z możliwością płacenia za granicą.

3. Urządzenia elektroniczne – je najlepiejograniczyć do minimum. Przed zabraniem na podkład laptopów, aparatów fotograficznych lub innych drogich urządzeń trzeba zastanowić się czy na pewno są one niezbędne. Niedość, że będą zabierały ograniczone już miejsce w torbie podróżnej, mogą ulec uszkodzeniu.

medications-342462_1920

4. Lekarstwa – na jachcie zazwyczaj znajduje się apteczka, ale najlepiej podstawowe  tabletki przeciwbólowe,na przeziębienie i problemy żołądkowe zabrać ze sobą. Oczywiście osoby przyjmujące leki na stałe muszą zabrać je ze sobą najlepiej z kilkudniowym zapasem .

comb-263767_1920.jpg

5. Kosmetyczka, ręcznik, klapki – na jachcie przeważnie znajduje się toaleta z prysznicem z ciepłą wodą, można korzystać również z pryszniców dostępnych w porcie (za opłatą). W każdym przypadku należy mieć ze sobą swój ręcznik oraz dla własnej wygody i higieny klapki. Kosmetyki należy ograniczyć do najbardziej potrzebnych, szampon, mydło czy pastę do zębów najlepiej zabrać w małych opakowaniach dzięki czemu nie zajmą one  dużo miejsca i nie obciążą naszej torby.

bielizna

6. Odzież – trzeba pamiętać, że temperatura na morzu jest zawsze niższa niż na lądzie, a podczas nocnej wachty można zmarznąć dlatego w torbie powinny znaleźć się ciepłe ubrania, najlepiej z zapasem na kilka zmian. Warto zaopatrzyć się w bieliznętermoaktywną i grube skarpetki – zwłaszcza gdy rejs odbywa się w okresie jesiennym.

sztormiak

7. Sztormiak – jest to niezbędny element wyposażenia każdego żeglarza, który przy sztormie ochroni nas przed przemoczeniem i wyziębieniem, a tym samym przed rozchorowaniem się. Podstawową wersję sztormiaka można zakupić, np. w Decathloniejuż za 200zł.

8. Odpowiednie obboots-52414_1920uwie – buty powinny być zakryte, stabilne z podeszwą o dobrej przyczepności. Warto zaopatrzyć się w parę kaloszy, które przy większych falach czy deszczu mogą okazać się niezbędne.

9. Czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem – w okresie wiosennym, a zwłaszcza letnim niezbędny będzie krem z SPF 50, chroniący nas przed poparzeniami słonecznymi. Dzięki czapce z daszkiem oraz okularom przeciwsłonecznym praca na pokładzie w pełnym słońcu nie będzie sprawiała nam trudności.

sleeping-bag-59653_192010. Śpiwór – na jachcie zazwyczaj dostępne są koce dla całej załogi, jednak spanie we własnym śpiworze jest niewątpliwie komfortowe, więc jeśli dasz radę upchnąć go w torbie podróżnej nie pożałujesz